.
 Hepatitle ilgili bilgileri en sık nerden öğreniyorsunuz?

Gazete  36 oy
%2 
 
 

Dergi  13 oy
%0 
 
 

İnternet  1353 oy
%87 
 
 

Kitap  59 oy
%3 
 
 

Televizyon  36 oy
%2 
 
 

Radyo  14 oy
%0 
 
 

Konferanslar  30 oy
%1 
 
 

1541  kişi katıldı.
  SORU : Akut hepatit B hastalığının tedavisi var mı?
       CEVAP : Günümüzde akut hepatit B hastalığı için özgün bir tıbbi tedavi yoktur. Tedavi daha çok destekleyici özelliktedir. Hastanın istirahat etmesi, alkolden sakınması, bol sıvı alması, az yağlı, karbonhidrattan zengin gıda alması önerilir. Ağızdan gıda alamayan, bulantı veya kusması olan hastalar hastanede yatırılarak serumla beslenir. Bu dönemde önemli bir husus da karaciğere zarar verebilecek ilaçlardan sakınmaktır.

  SORU : Cinsel ilişki ile hepatit C bulaşır mı?
       CEVAP : Bir birine sadık iki eş arasında sürdürülen düzenli bir cinsel yaşam ile hepatit C’nin bulaşma riski yok denecek kadar azdır, bu nedenle kondom kullanılmasına gerek yoktur. Buna rağmen eşler arsında riski tamamen ortadan kaldırmak isteniyorsa cinsel ilişki esnasında lateks kondomlar kullanılabilir. Sık cinsel eş değiştirenlerde hepatit C bulaşma riski yüksektir. Ayrıca kanamaya yol açan ilişki ve adet döneminde ilişkiye girilmesi bulaşma riskini artırır. Bu tür davranışı olanlar her cinsel ilişkisinde kondom kullanmalıdır.

  SORU : Dövme ve piercing ile hepatit bulaşır mı?
       CEVAP : Dövme ve piercing eğer yeterli sterilizasyon yapılmayan aletler ile gerçekleştirilirse hepatit B , hepatit C ve AID geçisi için riks oluşturur. Bu kan yolu ile bulaşan infeksiyonlar diışında yapılan yerde deri infeksiyonu ,allerji ve duyu kaybına nedne olabilirler. Dövme yapımında kullanılan aletler mutlaka steril edilmelidir. İşlemi yapan kişi mutlaka eldiven giymelidir. Piercing için mutlaka tek kullanımlık iğneler kullanılmalıdır.

  SORU : Dövme, akupunktur ve piercing yaptırmakla hepatit C bulaşır mı?
       CEVAP : Eğer bu işlemler sırasında kullanılan malzemeler sterilize edilmeden birden çok hastaya kullanılırsa hepatit C bulaşması olabilir.

  SORU : Hamilelikte hepatit kontrolü gerekirmi?
       CEVAP : Evet. Hamileliğin erken dönemlerinde HBsAg testi yaptırılmalıdır. Eğer negatif ise hamilelik süresince bulaş ihtimali olan davranışlardan sakınılmalı ve doğuma yakın tekrar test yapılmalıdır. Eğer test pozitif ise hamile kişi hastalığa yakalanmıştır ve çocuğuna bulaştırabilir. Çocuğa mikrop bulaştığında ise müzmin hepatit B hastalıklı bir çocuk dünyaya gelir.

  SORU : Hepatit B taşıyıcılığı evlenmek için engel midir?
       CEVAP : Evliliği belirleyici resmi muamele olan nikah işlemine engel değildir. Evlenecek kişilerin birbirlerine ait sağlık sorunlarını özellikle evliliğin bir parçası olan ve cinsel ilişki ile bulaşabilen sağlık sorunlarını bilmeye hakkı vardır. Kişilerden birinde Hepatit B taşıyıcılığı var ise evleneceği kişiye hepatit B aşısı yapılarak hepatit B'den korunmak mümkün olabilir. Sağlık testlerinizi yaptırdığınızda sonucuna göre ilgili hekim bir rapor düzenleyecektir. Hepatit B taşıyıcısı olmanız bu raporu olumsuz hale getirmez.

  SORU : Hepatit B virusunu taşıyan gebenin hastalığı çocuğuna bulaştırmaması için bir önlem var mı?
       CEVAP : Evet. Hepatit B virusunu taşıyan annelerin bebeklerine doğar doğmaz hepatit B serumu ve hepatit aşısı yapılmalıdır. Serumun tek doz yapılması yeterli iken aşı 2. ve 6. aylarda olmak üzere 3 doza tamamlanmalıdır.

  SORU : Kimler hepatit C açısından risk altındadır?
       CEVAP : Sık sık kan nakli yapılan kişiler, özellikle 1992 öncesinde kan nakli yapılmış olan kişiler, Damar içi uyuşturucu kullananlar ve enjektörlerini başkaları ile paylaşanlar, 1987 öncesinde pıhtılaşma faktörü eksikliği nedeni ile kan ürünü alan kişiler, Uzun dönem hemodiyaliz hastaları, HCV pozitif anneden doğan çocuklar, Sağlık çalışanları Birden çok cinsel eşi olup korunmasız olarak ilişkisini devam ettirenler. 


Faze Web